Ronaldo, futbollisti më i paguar në botë

17/01/2011 23:05

Sulmuesi i Real Madrid-it, Cristiano Ronaldo është futbollisti më i mirëpaguar në botë, rezultoi në klasifikimin e botuar sot prej revistës belge “Sport Foot Magazine”.

Me 12 milion euro neto për sezon, portugezi lë pas me gjysmë milioni Wayne Rooney të Manchester United dhe fituesin e Topit të Artë, Lionel Messi, i treti.

Kjo është renditja e 20 futbollistëve më të paguar në botë:

1. Ronaldo    12,0 mln euro
2. Rooney    11,5 mln euro
3. Messi    11,0 mln euro
4. Toure    10,8 mln euro
5. Eto’o    10,5 mln euro
6. Schweinsteiger    9,7 mln euro
7. Ibrahimovic        9,0 mln euro
8. Kaka    9,0 mln euro
9. Terry    9,0 mln euro
10. Adebayor    8,4 mln euro
11. Ribery    8,0 mln euro
12. Torres    7,8 mln euro
13. Gerrard    7,6 mln euro
14. Tevez    7,6 mln euro
15. Lampard    7,5 mln euro
16. Xavi    7,5 mln euro
17. Iniesta    7,0 mln euro
18. Drogba    6,5 mln euro
19. Ferdinand    6,5 mln euro
20. Pirlo    6,0 mln euro

Top Channel