Atletikë, gjëndet i vdekur ish-kampioni i botës

11/08/2010 18:15

Ish-kampioni i botës në 400 metra, Antonio Petigru, është gjëndur i vdekur. Lajmi u bë i ditur nga kolegët e tij në Universitetin e Karolinës së Veriut ditën e martë.

42-vjecari amerikan, tashmë punonte në këtë universitet si zv.trajner atletike, ndërkohë që në vitin 1991 ai u shpall kampion bote në garën e 400 metrave.

Petigru mori gjithashtu medaljen e artë në garën e 4×400 metrave në olimpiadën Sidnei 2000, ku në ekipin e stafetës ishte bashkë me Majkëll Xhonson.

Petigru u akuzua më pas për përdorim dopingu dhe vullnetarisht dorëzoi medaljet e arta të fituara në vitin 1997 dhe 1999. Ai mori gjithashtu medalejn e artë në stafetë 4×400 në vitet 1997 dhe 1999.

Top Channel