Futbollisti më i mirë? Përgjigjja nga një program

17/06/2010 13:50

Një program kompjuterik mund të na thotë se kush do të jetë futbollisti më i mirë i këtij botërori, me një metodë më të saktë dhe të besueshme.

Programi është ideuar nga Lus Amaral i Northwestern University dhe testuar mbi futbollistët e Euro 2008.

Autori i parë i programit, Jordi Duch i Universitetit Rovira i Virgili (Spanjë), ka përdorur programin për të gjykuar Italianë në garën kundër Paraguajit. Montolivo ka rezultuar më i miri i kombëtares italiane.

Top Channel