Milan, Gazprom kerkon 30 % te aksioneve

25/05/2010 15:15

Milani mund te dale nga tuneli i erret pasi arkat mund te mbushen nga gjigandi rus i gazit, Gazprom.

Kolosi rus ka ne plan te bleje 25-30 % te aksioneve te shoqerise kuqezi, te cilat arrijne vleren 150-180 milione euro. Lajmin e ben te ditur gazeta italiane “La Gazzetta dello Sport”, 24 ore pasi presidenti Silvio Berlusconi vendosi te hape dyert per investues te rinj, duke pare veshtiresite ekonomike qe po kalon shoqeria.

Gazprom qe zoteron 90 % te aksioneve te skuadres se Zenitit, mund ta konsideroje kete si nje hap per blerjen perfundimtare te Milanit qe vleresohet me rreth 600 milione euro.

Menjehere pas publikimit te ketij lajmi kane ardhur pergenjeshtrimet e pritura nga kompania Fininvest qe menaxhon skuadren. “Nuk po zhvillohet asnje bisedim mes Gazprom dhe Milan”, tha edhe zedhenesi i shoqerise ruse, Sergey Kuprianov.

Top Channel