Mesi shkaterron Valencian, Reali ruan hapin

15/03/2010 08:35

Eshte Mesi shpetimtari i Barcelones edhe ne dite te veshtira per skuadren e tij. Katalanasit kane fituar 3-0 perballjen me Valencian ne javen e 26-te te Primera Division.

Pas nje pjese te pare te barabarte 0-0, ne te dyten argjentinasi merr persiper t’i jape fitoren skuadres se tij. Ne minuten e 56-te, nje asist i Ksavit shnderrohet ne gol nga Lionel Mesi, i cili arrin te depertoje mes kater kundershtareve.

Me pas dalja me kartonin e kuq te Madurose per nje faulli ndaj argjentinasit i jep mundesine Barcelones te dominoje lojen duke qene edhe ne epersi numerike. Ka qene serish numri 10 i tyre ai qe shenon dy gola te tjere per dy minuta, ne te dyja keto aksione topi ka kaluar nepermjet Tieri Henri, i futur ne pjesen e dyte.

Kjo ishte fitorja e 12-te nga 13 ndeshjet qe ka zhvilluar ne “Camp Nou” Barcelona. Te njejtin hap me ta mban edhe Reali i Madridit i cili ka fituar ne kete jave 1-4 me Valadolidin duke harruar disi eliminimin nga Champions League . Ronaldo zhbllokon rezultatin ne minuten e 28-te dhe argjentinasi Higuain dyfishon shifrat duke cuar te qete ne dhomat e zhveshjes “galaktiket”.

Ne pjesen e dyte ka qene serish ai i cili shenon dy gola te tjere duke cuar ne kater numrin e golave per madrilenet, ndersa Albiol kontribuon ne rezultat me nje autogol.