“FT”: Google do te braktise Kinen

13/03/2010 13:30

Sipas gazetes “Financial Times”, braktisja e Kines nga ana e kompanise amerikane te kerkimit Google duket e paevitueshme.

“FT” ben te ditur se kane deshtuar negociatat mes Google dhe qeverise kineze, te nisura pasi ne janar kompania “Mountain View” njoftoi synimin per te lene tregun lokal ne pamundesi per t’i garantuar liri te plote motorit te kerkimit.

“Eshte 99.9 perqind e sigurte qe motori i kerkimit do te largohet sapo te jete siguruar qe punonjesit e tij lokale nuk do te behen pre e sulmeve te qeverise”, ka deklaruar per “FT” nje burim i brendshem i Google.

Top Channel