Londer-Pekin, me tren per dy dite…

09/03/2010 17:25

Kinezet mendojne te vene ne jete nje projekt gjigand te inxhinierise edhe pse pak vite me pare dukej me shume se i pamundur.

Londer-Pekin me tren per dy dite. Kinezet kane ndermend te ndertojne nje linje hekurudhore te shpejtesise se larte, e cila do te lidhe Europen me Azine, ku treni do te udhetoje me 350 km/h. Kete e ka bere te ditur anetari i Akademise Kineze te Inzhinierise, Wang Mengshu, i cili ka qene edhe nje nga ideatoret e linjes se shpejtesise se larte ne Kine.

Sipas te dhenave te para, nje hipoteze eshte qe linja te kaloje nga India dhe Pakistani, tjetra parashikon kalimin ne veri nepermjet Rusise, ndersa gjurma e fundit parashikon kalimin nga Vietnami, Tailanda, Birmania dhe Malajzia. “Mendojme se edhe trenat mund te ecin me shpejtesi si avionet dhe cilendo nga linjat qe mund te zgjedhim, projekti do perfundoje brenda nje 10 vjecari”, shprehet Wang per “Daily Telegraph”.

Ai shton se Kina eshte ne bisedime me 17 vende per te realizuar kete projekt qe nuk ka qene nje ide e Pekinit por e Indise, e cila kerkon te shfrytezoje avantazhet teknologjike te Kines. Pekini ka levruar nje fond prej 530 miliarde eurosh per te ndertuar nje sistem modern hekurudhor brenda 5 viteve te ardhshme, duke lidhur qytetet me te medha me njera-tjetren nepermjet sistemit te shpejtesise se larte. Ne vitin 2009 u vu ne pune treni me i shpejte ne bote, “Harmony Express”, shpejtesia e te cilit arrin 400 km/h.

Top Channel