Australian Open, kualifikohet Federer

19/01/2010 13:55

Roxher Federer mrekullisht ka arritur te kualifikohet per ne raundin tjeter te Australian Open pasi ka mundur Igor Andreev ne debutimin e tij ne kete slem.

Numrit 1 te botes i jane dashur 4 sete per te lene pas rusin, duke mbajtur edhe ne kete sezon rekordin e asnje humbjeje ne raundin e pare te Australian Open, qe prej 11 vitesh. Pasi ka humbur setin e pare 4-6, Federer ka rikuperuar ne te dytin duke e fituar 6-2 e te tretin 7-6.

Ne setin e katert eshte shfaqur i lodhur rusi Andrev dhe brenda 28 minutash e ka humbur ate me rezultatin 6-0. Ne raunditn e dyte Federer do te perballet me tenistin rumun Viktor Hanesku, i cili fitoi ndaj kilianit Huan Iniacio Cela.

Nderkohe per femra Serena Uilliams ka filluar rrugen e saj drejt mbrojtjes se titullit, duke fituar ndeshjen e pare 6-2 6-1 ndaj polakes Radvanska.

Fituesja e 11 slemeve, synon te fitoje per te pestin here turneun e Melburnit, ne kete ndeshje te pare ajo u treguar shume agresive, pasi te dy setet i perfundoi per 1 ore e 13 minuta. Edhe pse nje jave me pare humbi finalen e turnout te Sidneit ne finale me Dementieven, Uilliams per asnje moment nuk e rrezikoi ndeshjen ndaj Radvanskes qe eshte numri 72 ne bote ne klasifikimin per femra.