Mercedes, kontrata e Schumi-t ngjall pakenaqesi

25/12/2009 15:25

Kontrata e Michael Schumacher me Mercedes GP Petronas ka ngjallur nje reagim negativ ne radhet e punonjesve te kompanise qe po noton ne ujera te turbullta.

Shtypi gjerman shkruan se Schumi ka bere nje zgjedhje te shtyre nga pasioni. “7 milione euro ne sezon qe do fitoje Schumi jane nje shifer qe nga shume kolege as mund te imagjinohet dhe ata nuk e pranojne nje gje te tille”, shkruan ne te perditshmen “Frankfurter Rundschau” shefi i sektorit te punetoreve te Mercedes, Uwe Werner.

Ne fillim te muajit dhjetor, shtepia Daimler vendosi te reduktonte kostot duke transferuar nje pjese te fabrikes Class C ne SHBA. Sipas ekspertit Ferdinand Dudenhoffer, pjesemarrja e Mercedes ne F1 do te thote shume humbje per firmen gjermane.

“Mercedes eshte nje grup qe ne radhe te pare vlereson marken dhe jo aspektin sportiv. Per te funksionuar ne F1, nje Mercedes duhet te shitet 200-300 euro ne shume”, thekson ai.

Top Channel