Champions, grupi i ferrit

09/12/2009 12:30

Te fitoje ose te skualifikohet, keto jane te vetmet shanse per Interin ne ndeshjen e sotme ndaj Rubin Kazan.

Zikaltrit kane grumbulluar 6 pike nga 5 ndeshjet e zhvilluara, 2 me pak se Barcelona qe kryeson dhe nje me shume se Dinamo e Kievit qe ndodhet ne vendin e fundit.

Grupi i tyre eshte nder me te hapurit, pasi gjerat i vendos Barcelona e cila udheton sot per ne Kiev. Te katerta keto skuadra shpresojne dhe i kane shanset per t’u kualifikuar, duke e komplikuar te dyja sfidat e sotme e duke rritur ndjeshem presionin.

Interit i duhet me doemos fitorja ne San Siro per te siguruar kualifikimin, por edhe barazimi mund t’i coje peprpara nese Dinamo nuk do te mund Barcelonen.

Trajneri i Interit Hoze Mourinjo i eshte kundervene mediave duke i bere te qarte se nuk i trembet Rubinit.

Megjithate mbetet per te pare se si Special One do te coje skuadren e tij te fitorja e pare ne shtepi ne Champions League pas me shume se nje viti, fitorja e tyre e fundit ne San Siro daton me 22 tetor te vitit 2008 kur munden Anorthosin.

Por nuk duhet harruar se ruset e Rubin Kazan, barazuan me kampionet ne fuqi dhe tronditen Kamp Noun duke mundur Barcelonen. Skuadra e Guardioles gjithashtu kerkon fitoren ne stadiumin Valeri Lobanofski pasi fitorja me Interin nuk i ka siguruar plotesisht kualifikimin. Barca kualifikohet edhe sikur te humbasi 1-0 apo 3-1, por kjo do te thote te rrezikosh shume, pasi nga ana tjeter Dinamo ka humbur vetem 2 nga 33 ndeshjet e zhvilluara ne Kiev.

Top Channel