Hetime ne Spanje per rreth 300 futbolliste

04/12/2009 10:30

Ne Gjermani do te shikojme presidentin DFB Theo Cvanciger dhe kritiket e medhenj per pezullimin e lotarive sportive, ne Spanje zgjerohet skandali i basteve dhe manipulimit te rezultateve ne nje shkalle me te madhe sesa ishte parashikuar.

Sipas informacioneve te gazetes sportive “Marca”, ne vendin e kampioneve te Europes jane rreth 300 futbolliste qe do te merren ne hetim. Skandali ka “madhesite e nje cunami”.

Sulme te renda ndaj Federates Spanjolle te Futbollit (RFEF) vijne nga “El Pais”: “Federata nuk ndihmon per hedhjen drite mbi çeshtjen.

Nje gje e tille e zmadhon edhe me shume skandalin”. Sipas hetimeve te RFEF te prokurorise spanjolle jane dy klube te liges se dyte, Rajo Valekano dhe Las Palmas dhe 7 futbolliste profesioniste te perfshire ne kete çeshtje.

Flitet per 6 lojtare te liges se dyte dhe te trete dhe nje te liges se pare si portieri i Real Saragozes, Havier Lopez Vallejo. Megjithate, portieri ka dale ne mbrojtje te pafajesise se tij: “Une nuk kam te bej aspak me kete çeshtje”. Nderkohe qe eshte ndezur se tepermi debati ne lidhje me liberalizimin e pjesshem te tregut te basteve nga ana e Federates Gjermane te Futbollit (DFB) dhe lotarive sportive.

Shefi i DFB-se, Cvanciger, ka leshuar personalisht kritika te ashpra ndaj shefit te bordit drejtues te lotarise gjermane ne Berlin, Hansjerg Heltkemajer. Heltkemajer akuzoi Cvancigerin dhe klubet e Bundesliges per bashkepunimin ne liberalizimin e basteve sportive dhe “solidarizimin” maksimal me kete fakt.

“Nje gje e tille me çudit, se si drejtuesit e sportit solidarizohen maksimalisht dhe Cvanciger eshte shume i kenaqur per nje hap te tille sipas tij ne te mire te sportit”, thote Heltkemajer per gazeten “Die Velt”. DFB hedh poshte akuzat. Ironikisht duke akuzuar nje federate, e cila ne javet dhe muajt e kaluar eshte angazhuar per njohjen e filantropise se madhe shoqerore, keto akuza me duken te gabuara dhe qesharake”, thote zedhenesi i DFB-se, Stephan Brause.

Heltkemajer e konsideron afersine mes klubeve te Bundesliges dhe shoqerite private te basteve si sponsore, qe e ka bere me te rrezikshme tregun e basteve: “Kur portat u hapen per here te pare, nuk kishte asnje lloj konkurrence bastesh ne themel. Me vone, me lejimin e te gjitheve, tregu u permbyt dhe kontrolli i shtetit eshte shume i pamundur”.

DBF e shikon ndryshe kete fakt: “Edhe lotaria kryesore gjermane ne Berlin njoftoi se situata aktuale nuk eshte e kenaqshme”, thote Brause. Pyetjes, se cila eshte rruga e duhur e basteve sportive ne Gjermani, opinioni i tij eshte i ndryshem. Por duhet te jete qellimi i te gjithe pjesemarresve, per te ndaluar manipulimin e tregut te basteve ne Gjermani dhe per te rritur besimin ne to.
Oddset eshte e vetmja kompani bastesh ligjore ne Gjermani. Landet gjermane kane monopolin shteteror deri ne 2011, ligjshmeria e te cilit eshte duke u shqyrtuar nga Gjykata Administrative e Baden-Vyrtemberg. Prandaj do te zhvillohet nje hetim i gjerw europian (EuGH) ne Luksemburg me 8 dhjetor.

Ne te kundert me shoqerite e basteve shteterore, shoqerite private pranojne baste edhe ne lidhje me ligen e dyte apo edhe me poshte. Kjo e ben edhe me te mundshem manipulimin e ndeshjeve te veçanta. Nderkohe qe konfirmohet se edhe ne Greqi priten te hapen hetime ne lidhje me ndeshjet e trukuara.

Lajmi u be i ditur nga sekretari i pergjithshem i Sportit, Panos Bitsaxsis, te merkuren, i cili paraqiti nje raport paraprak ne lidhje me kete çeshtje, qe do te duhet te perfundoje ne duart e prokurorise greke. Ne kete raport dyshohet per trukimin e 13 ndeshjeve te liges se dyte greke dhe dy ndeshje te Kupes se Greqise, ku mendohet se jane perfshire 12 skuadra. Megjithate, informacioni aktual nuk eshte i mjaftueshem per te ngritur nje padi. Por Bitsaxsit nuk pranoi te beje te ditur emrat e klubeve.

Top Channel