Seria A, Juventus shkaterron Sampin

28/10/2009 23:10

Perfundojne ndeshjet e radhes te Serise A. Juventus ka shkaterruar ne Olimpiko te Torinos me rezultatin 5-1 Sampdorian ku vec trepikeshit, i ka rrembyer edhe vendin e dyte.

Bardhezinjte kane dirigjuar ne menyre perfekte ndeshjen duke shkaterruar ne loje dhe rezultat skuadren e Del Nerit.

Goleada u hap me Amaurin ne minuten e 26 i cili perfitoi nga nje shperqendrim i mbrojtjes doriane pas krosimit te Diegos. Tre minuta nga perfundimi i kohes se rregullt te pjeses se pare, “Zonja e Vjeter” gjen golin e dyte. Kete here me mbrojtesin Kielini, i cili pas nje topi te marre ne mesfushe, ka avancuar drejt zones kundershtare dhe pas nje kombinimi me Amaurin shenon golin e dyte.

Pjesa e dyte nis serish vrullshem per skuadren e Ferraras dhe ne minuten e 50 te takimit, nje aksion perfekt mes Diegos dhe te riut Xhovinko finalizohet nga Kamoranezi qe shenon. Vetem 12 minuta nga goli i trete skuadra torineze gjen rrjeten e katert dhe eshte serish Amauri. Goli i peste shenohet nga Trezege ne minuten e 88 te takimit, ndersa goli i nderit per Sampdorian u shenua nga Pacini ne minuten e 64 pas nje asisti te marre prej Belucit.

Nderkohe Milan ka barazuar 2-2 ne nje ndeshje dramatike ne Napoli. Kuqezinjte e nisin mjaft mire takimin duke gjetur golin qe ne minuten e 3-te me Inzagin dhe vetem 3 minuta pas tij braziliani Pato dyfishon rezultatin per Milan. Pjesa e pare mbyllet 2-0 per skuadren e Leonardos.

Ne pjesen e dyte, pikerisht kur pritej nje tjeter trepikesh per Milan, Napoli kembengul dhe gjen golin e pare ne minuen e 90 me ane te Denis, ndersa ne minuten e 3-te shtese te takimit gjen edhe golin e barazimit me Cigarinin duke perfituar edhe nga avantazhi numerik, pasi per Milan u largua ne minuten e 84 me dy kartona te verdhe Abate.

Ne ndeshjet e tjera Xhenoa ka mundur Fiorentinen me rezultatin 2 me 1. Golat u shenuan nga Paladino dhe Mesto per lompardet dhe Markioni per violet.

Kriza tek Roma vazhdon te thellohet. Kryeqytetasit kane humbur edhe kete radhe ndaj Udinezes me rezultatin 2 me 1. Golat u shenuan nga Floro Flores ne minuten e 21 dhe 88 per Udinezen dhe De Rosin e minuten e 42 per verdhekuqte.

Edhe skuadra tjeter kryeqytetase nuk eshte paraqitur me mire. Lacio eshte mundur 0 me 1 ne Olimpiko nga Kaljari.

Nderkohe Bolonja mund Sienen 2 me 1, Parma Barin 2-0 ndersa Kievo fiton ne transferte ndaj Katanias me rezultatin 1-2. Golat per veronezet u shenuan nga Mantovani dhe Markolini.

Ndeshja Inter-Palermo, qe do te luhet diten e enjte ne oren 20:45 do te plotesoje panoramen e plote te javes se 10-te te Serise A.

Top Channel