France, polemika per ndeshjen e shtyre

26/10/2009 20:55

Shtyrja e ndeshjes Marseje-PSG ka shkaktuar trazira dhe shume polemika ne France. Skuadrat, autoritetet, tifozet dhe mediat kane protestuar pavaresisht faljes se kerkuar nga kreu i Liges se Futbollit, Frederic Thiriez.

Me protestuesit eshte bashkuar ne nje fare menyre edhe kryeministri Francois Fillon. “Mendoj se duhet bere nje lajmerim 24 ore perpara se te nderpritet ndeshja”, tha ai. Takimi u pezullua gjate pasdites se djeshme per shkak te virusit A qe perfshiu disa lojtare kryeqytetas, por me pas tifozet e te dyja skuadrave jane perleshur.

Bilanci eshte 16 te arrestuar dhe 12 te plagosur lehte. Presidentet e dy skuadrave paralajmeruan qe diten e shtune se shtyrja e takimit mund te rezultonte e rrezikshme.   

Top Channel