Te ecesh me ndihmen e nje proteze

21/10/2009 18:55

Ne pamje te pare Izet Ademaj duket nje person normal, ashtu si dhe shume te tjere qe levizin ne keto dite te ftohta tetori ne qytetin e Kukesit.

Kjo pershtypje te krijohet pa mesuar historine e tij. Nese nuk ke degjuar per jeten e ketij personi, eshte e veshtire te besosh se pas nje ecjeje mese normale fshihet nje ngjarje tragjike, nga e cila ka mbetur i gjymtuar per gjithe jeten.

272 qytetare te thjeshte shqiptare perbejne listen e gjate te atyre qe kane lare me gjak kufirin mes Kosoves dhe Shqiperise keto dhjete vitet e fundit.

Ata u ndodhen ne kohen e gabuar ne vendin e gabuar ne nje zone qe ushtria serbe e minoi brenda kufirit shqiptar.

Izet Ademaj eshte njeri prej tyre. Ai u aksidentua tete vite me pare ne kulmin e konfliktit te armatosur, ndersa kryente detyren e patrullimit si oficer kufitar.

Ajo qe ndihmon te ece normalisht eshte nje proteze kaucuku, nepermjet nje mekanizmi gjysme levizes ai kryen cdo detyre si kryefamiljar.

Ai e pershkruan momentin e aksidentit si nje nga momentet me te bukura te jetes.

“Ishte nje dite e trishtueshme, shume e veshtire. Gjaku vazhdonte te dilte dhe kolegu im dhe shoku i ngushte Dani grisi kemishen e tij dhe me lidhi plagen. Jane momente qe nuk harrohen gjate gjithe jetes”, thote Izeti.

Te plagosurit e tjere qe kane humbur gjymtyret nga plaget kane oficinen e tyre te rimekembjes.

“Eshte nje sukses shume i madh per ata qe kane keto fatkeqesi. Pasi kam vuajtur shume”, thote Fadili.

Sektori i prodhimit te protezave ndodhet ne spitalin rajonal te Kukesit. Ky ambjent eshte kontribut i donatoreve te huaj. Fadil Shehu eshte adresa ku drejtohen te gjithe donatoret e huaj.

“Kjo oficine eshte hapur qe nga viti 2005 dhe vazhdon edhe sot edhe kesaj dite. Hapjen e saj e ka bere te mundur kerkesa e vete kesaj shtrese ne nevoje”, eshte shprehur Shehu.

Sot Izeti ka ardhur tek specialist Fadili pasi proteza e tij po i nxjerr probleme.

“Kam nje problem me protezen, me eshte liruar pak”, shprehet Fadili.

Keta dy njerez jane njohur pikerisht ne kete oficine dhe frekuentojne njeri-tjetrin ne cdo gezim dhe hidherim familjar.

Oficina e rimekembjes se te gjymtuarve eshte e hapur ne cdo dite te javes, perjashto ditet zyrtare te pushimit.

Krahas kembeve speciale, ne kete oficine do te prodhohen proteza edhe per krahet. Fushat e minuara nuk bejne dallime se ku godasin.

“Per duart jemi ne perfundim te kualifikimit dhe pas muajit janar do te fillojme edhe me gjymtyret e siperm”, shpjegon doktor Shehu.

Pas disa minutash pune, problemi ne proteze u zgjidh dhe tashme Izeti mund te leviz normalisht.

Ai mund t’i ndjek femijet e tij ne cdo hap te jetes pa u ndikuar nga mungesa e gjymtyres se humbur.

FOTO GALERI
1/2

Top Channel