Liga e Kampioneve, “bie” Liverpul

29/09/2009 23:20

Mbyllen ndeshjet e dyta te Liges se Kampioneve ku ra ne sy humbja e nje prej pretendenteve kryesore per trofeun prestigjoz, Liverpul perballe Fiorentines me rezulatin e paster 2-0.

Skuadres italiane i ka mjaftuar vetem 45 minuteshi i pare i takimit per te siguruar tre piket e para ne grup. Jovetic ka shenuar dy here, ne minuten e 28 dhe te 37. Ndryshe nga pjesa e pare, ne pjesen e dyte Liverpul ka zhvilluar nje loje mjaft te mire por pa mundur te gjeje golin.

Ne ndeshjen tjeter te ketij grupi Lion ka shkaterruar Debrecen ne transferte me rezultatin 4 me 0 duke marre edhe kryesimin e grupit.

Ne grupin F Barcelona pas barazimit te Interit ne Rusi ndaj Rubin Kazan ka siguruar vendin e pare ne grup me 4 pike pas fitores 2-0 me Dinamon e Kievit te Shevcenkos. Golat u shenuan nga Mesi ne minuten e 26 dhe Rodrigez ne minuten e 76.

Nderkohe ne Skoci Sevilja ka shkaterruar Rangers 1-4 ku te peste golat u shenuan ne 45 minutat e dyta te takimit, ndersa Shtutgart barazoi me Unirea Urziceni ne transferte 1-1.

Arsenal ka fituar edhe ndeshjen e dyte ne grupe kete radhe ndaj grekeve te Olimpiakos me rezultatin 2-0. Golat u shenuan nga Van Persi ne minuten e 78 dhe Fabregas ne minutat shtese te takimit. Ne ndeshjen tjeter skuadra kampione e hollandes  Az Alkmar, pas humbjes ne transferten e Athines ndaj Olimpiakosit kane barazuar ndaj belgeve te Standart Liezhit me rezultatin 1-1.

Panorama e ndeshjeve te dyta te Liges se Kampioneve plotesohet diten e merkure me takimet e vlefshme per kater grupet e para te trofeut, ku spikat ndeshja e grupit A  Bajern Mynih-Juventus.