Volejboll, Teuta fituese e Kupes se Federates

28/09/2009 09:15

Kupa e Konfederates ne volejboll per meshkuj njeh tashme padronen e saj: ajo eshte Teuta. Durrsaket kane mundur ne ndeshjen e fundit Studentin 3-1.

Ne kete menyre, Teuta fiton me merite kete kupe, duke fituar te tri takimet e kesaj kupe dhe duke humbur vetem nje set perballe Studentit.

Ne te vertete, durrsakeve u duhej te fitonin vetem nje set perballe Studentit per t’u shpallur fitues te Kupes dhe e arriten qe ne seksionin e pare te lojes, te cilin e fituan 25-21 ne nje set.

Teuta udhehoqi vazhdimisht, duke dhuruar nje loje te bukur e me grinte perballe nje Studenti qe nuk arrin te beje thuajse asgje.

Durrsaket, edhe pse tashme e kishin siguruar Kupen me setin e pare, kerkuan te dominonin krejt ndeshjen kunder Studentit. Seti i dyte ishte edhe me i bukuri i ndeshjes si dhe me i ekuilibruari, ku rezultati eshte barazuar 12 here deri ne 20-20.

Ne fund te tij fiton Teuta 25-22. Seti i trete fitohet nga Studenti 19-25. Ne setin e katert rikthehen durrsaket, te cilet dominojne lojen dhe ne fund e fitojne ate 25-11.

Ne kete menyre, Teuta fiton krejt takimin me rezultatin 3-1, duke u bere keshtu edhe fituese e Kupes se Federates per kete sezon, ku me sa duket eshte pretendentja kryesore edhe per fitimin e titullit kampion.

Top Channel