Mikhail Prokhorov, njeriu me i pasur i Rusise, me nje kapital 9.5 miljard dollaresh, behet rusi i pare qe zbarkon ne sportin amerikan dhe i pari president jo amerikano-verior i nje skuadre basketbolli ne NBA.

Sipas revistes Forbes, biznesmeni rus ka arritur marreveshjen me presidentin aktual te skuadres se Nets, Bruce Ratner per te blere 80% te aksioneve te klubit dhe pjesmarrjen e tij ne 45 % te ndertimit te stadiumit te tyre ne Brooklyn, nje investim qe kap shifren e 200 mln $.

Marreveshja mes dy presidenteve eshte arritur, por qe rusi te behet zyrtarisht presidenti i New Jersey Nets duhet patjeter dhe miratimi i drejtuesve te NBA. Manjati 44 vjecar, ka qene lojtar basketbolli ne nivele te vogla dhe me pare ka financuar edhe klube te tjera, nje klub futbolli ne Rome dhe CSKA-ne e Moskes ne basketboll, fituese e dy titujve ne Eurolige.

Top Channel