France, nis boshatisja e “xhungles” se refugjateve

22/09/2009 10:25

Policia franceze ka nisur kete mengjes operacionet per boshatisjen dhe cmontimin e se ashtuquajtures “xhungla” e Kalaisit.

Behet fjale per zonen e gjere me rere ne afersi te portit francez ne La Mansh, ku strehohen qindra emigrante klandestine qe tentojne te arrijne ne menyre te parregullt ne Britani.

Operacioni ne fjale, i njoftuar qe javen e kaluar nga ministri francez per Emigracionin Eric Besson, eshte kritikuar jashtezakonisht nga organizatat humanitare.

Top Channel