US Open, Nadal dhe Federer vijojne rrugetimin

03/09/2009 12:10

Pese here fituesi i US Open, Roger Federer ka kaluar per ne raundin e trete te turneut amerikan pasi ka mundur Simon Greul me rezultatin 6-3 7-5 7-5.

28-vjecari Greul kaloi ne avantazh ne setin e dyte duke dhene pershtypjen se do te permbyste ndeshjen por Federer coi shifrat e ketij seti ne 7-5. Edhe ne setin e trete eshte mundur te perballoje nurmin 1 te botes, por e pati te pamundur, duke i lene rruge te hapur tenistit zviceran drejt titullit te gjashte ne kete grand slem.

Ne raundin tjeter Federer do te perballet me kampionin e vititi 2001, Leyton Hewit. Edhe spanjolli Rafael Nadal ka debutuar pozitivisht ne turneun e US Open pasi ka mundur ne raundin e pare francezin Ricard Gasquet me rezultatin 6-2 6-2 6-3. Ka zgjatur me shume se nje ore e gjysem ndeshja e Nadal me Gasquet i cili zhvillon grand slemin e pare pas nje viti e gjysme.

Francezi ishte pezulluar per perdorim kokaine. Edhe spanjolli ka munguar per rreth dy muaj duke humbur grand slemin Roland Garros, pas nje demtimi ne gju. Kundershtari i radhes per Rafael Nadal ne raundin e dyte do te jete gjermani Nikolas Kiefer.

Top Channel