Klasifikimi i UEFA-s, Shqiperia ngjitet nje vend

06/08/2009 09:15

Perfaqesuesja shqiptare fiton nje vend ne renditjen e FIFA-s per muajin gusht. Kuqezinjte e drejtuar nga Josip Kuzhe ngjiten ne vendin e 94-t, pavaresisht se vazhdojne te jene ne kuoten e 347 pikeve, ashtu si ne korrik 2009, sepse gjate kesaj periudhe nuk ka zhvilluar asnje ndeshje.

Kombetarja jone ndodhet nje shkalle me poshte se Tanzania (358 pike) dhe perpara Malit te Zi (339 pike).

Renditja e Shqiperise pritet te permiresohet ne shtator, pas miqesores se 12 gushtit ne “Qemal Stafa” me Qipron.
Gjithsesi, perfaqesuesja nga ishulli i Aferdites gezon pozita me te mire se Kombetarja jone: ajo renditet e 73-ta ne bote, me 445 pike.

Ne anen tjeter, kuqezinjte vazhdojne te mbajne vendin e 41-te ne klasifikimin europian, nga 53 federata qe jane anetare te UEFA-s.

Ne krye te klasifikimit te FIFA-s edhe per kete muaj ndodhet Brazili (1624 pike).

Te besuarit e Dunges ndiqen nga Spanja (1590 pike) dhe Holanda (1379 pike).

Pas tyre renditen Gjermania, Italia, Rusia, Anglia, Argjentina, Franca dhe Kroacia qe mbyll dhjeteshen me te mire.

Top Channel