Angli, vdes legjenda e futbollit Bobby Robson

31/07/2009 11:45

Legjenda e futbollit anglez, Sir Bobby Robson ka vdekur sot ne moshen 76 vjecare, pas nje beteje te gjate me semundjen e kancerit.

Robson do te jete anglezi qe do te mbahet mend me shume ne historine e futbollit nderkombetar per drejtimin e Anglise ne boterorin e vitit 1990, ku e coi ekipin deri ne gjysmefinale.

Ne nivelin e klubeve ai ka qene menaxher i ekipit Fulham, perpara se te stabilizohej ne Ipsuic, ku fitoi Kupen FA dhe ate UEFA.

Me pas ai ka punuar me klubet e PSV Eindhoven, Sporting Lisbon, Porto dhe Barcelona, para se te merte ne dore menaxhimin e Newcastle.

Javen e kaluar Robson ishte ne nje ceremoni bamiresie, ku merrnin pjese edhe legjenda te tjera te futbollit anglez si Alan Shearer, Paul Gascoine dhe portieri Peter Shilton.

Me kete rast u zhvillua nje ndeshje simbolike per te perkujtuar gjysmefinalen e ’90-es me Gjermanine.

Top Channel