F1, Hamilton me ne fund i pari

26/07/2009 15:55

Luis Hamilton eshte fituesi i cmimit te madh te Hungarise. Piloti anglez i McLaren-Mercedes, kampioni i botes ne fuqi ka triumfuar ne Hungaroring duke marre fitoren e pare kete kete sezon dhe te 10 ne karrieren e tij.

Gara e Hungarise ka sjelle ne kujtesen e tifozeve duelin mes te medhenjve, Mclaren – Ferrari dhe Hamilton – Raikonen, nderkohe qe britaniku i rikthehet podit pas shume garash, i fundi qe kishte fituar ishte cmimi i madh i kines vitin e kaluar.

Hamilton mori kryesimin e gares, fale daljes se spanjollit i Renos Fernando Alonso, skuadra e te cilit beri gabime ne bokse gjate nderrimit te gomave.

Pas ketij momenti kampioni i botes ne fuqi nuk kishte me rivale, pasi Kimi Raikkonen nuk arriti ta rivalizoje ate deri ne fund, duke u renditur i dyti. Madje ne 10 xhiron e fundit ai ndjeu presionin e Veber qe kerkonte vendin e dyte, por qe nuk e arriti duke iu gezuar vendit te trete ne kete gare dhe te dytit ne klasifikimin e pergjithshem, 18.5 pike larg Baton, i cili zuri vendin e 7.

Eshte larguar pa e perfunduar garen piloti tjeter i Red Bull, Sebastian Vetel duke zbritur ne vendin e trete ne klasifikimin e pergjithshem me 47 pike.

Nderkohe para gares, e gjithe skuadra e Ferrarit kishte dale ne piste ne perkrahje te pilotit Masa i aksidentuar nje dite me pare me nje pankarte te madhe, “Forca Felipe: Jemi me ty”.