Kampionati i notit, Kina kryeson

21/07/2009 14:30

Kampionati boteror i notit ne Rome ka hyre ne diten e peste te tij me gjysmefinalet e hedhjes nga trampoline 10 metra per meshkuj.

Notari kinez Qui Bo ka arritur te mbyll ne vendin e pare kete gjysmefinale pasi grumbulloi 521.15 pike, duke lene pas Australianin Mitcman dhe notarin britanik Daley.

Finalet e hedhjeve nga trampoline 10 metra dhe 3 metra do te zhvillohet mbremjen e se martes. Ne kete kampionat boteror jane 6 disiplina te ndryshme, duke filluar nga noti ne pishine, ne uje te hapur, hedhje nga trampoline, waterpool per meshkuj dhe femra dhe not te sinkronizuar.

Pas pese diteve te ketij kampionati boteror tabela e medaljeve kryesohet nga Kina e cila ka arritur te marre 9 medalje ne total, 3 te arta, 3 te argjendta dhe 3 te bronxta.

Menjehere pas tyre renditet Rusia me vetem 3 medalje te arta e ndjekur nga Meksika e vendit te trete me 1 medalje te arte. Nderkohe vendi qe ka dhe notaret rekordmen si Shtetet e Bashkuara ndodhet ne vendin e katert me vetem 2 medalje te argjendta.

Top Channel