PSG mbush arkat me shitjen e Canes

17/07/2009 09:35

E ardhmja e Lorik Canes eshte e mbushur me mister. Pas “komplikimeve”, per te cilat foli trajneri Didie Deshamp, transferimi i mesfushorit kuqezi te Hamburgu duket thuajse i pamundur.

Ne gare tashme kane mbetur Evertoni dhe Liverpuli, nderkohe qe interes per sherbimet e 25-vjeçarit kane shfaqur edhe disa klube turke. Por, pavaresisht destinacionit te ardhshem te Canes, ekziston nje klub qe “ferkon duart” per shitjen e lojtarit.

Ai eshte PSG, ekipi ku “shkaterruesi” eshte formuar si profesionist. Vlera 7 milione euro e kartonit te percaktuar nga Olimpik Marseja per kapitenin, do te siguronte edhe fonde per arkat e klubit parisien, qe jane te boshatisura.

Sipas rregullave te FIFA-s, PSG-ja perfiton 0.5 per qind te shifres se transferimit per çdo vit qe Cana ka kaluar ne ekipet zinxhir dhe ne ekipin e pare.

Me llogari te thjeshta, skuadra e kryeqytetit francez do te perfitonte ekuivalentin e pese viteve formim te futbollistit, pra rreth 175 mije euro (2.5 per qind te shifres se perfituar nga Marseja).

Top Channel