“Rikthehet” Xhindi, djali i deputetit synon Kuvendin

26/05/2009 20:45

Djale i sjellshem dhe me pak fjale, Anduel Xhindi, djali i deputetit te vrare pak kohe me pare Fatmir Xhindi, kandidon si deputet i Partise Socialiste.

Jo rastesisht  ne te njejten zone elektorale te cilen i ati ka perfaqesuar per 12 vjet dhe 3 legjislatura rresht ne Parlamentin shqiptar.

Kur i ati u be deputet per here te pare Andueli ishte vetem nje femije. “Jam student ne Fakultetin Ekonomik ne Tirane, dega finance viti i trete. Jam anetaresuar ne PS ne 2006-en dhe shpresoj te eci ne politike”, thote Andueli.

Megjithese i prirur me shume nga profesioni dhe politika, rrjedha e ngjarjeve dhe konteksti politik kane nxitur pergjigjen pozitive ndaj ofertes se Partise Socialiste per te kandiduar per kete parti.

I renditur nga PS i 11-ti ne listen e kandidateve per deputet te qarkut te Fierit, Andueli e ka pritur kete kandidim si shenje respekti dhe mirenjohjeje te punes se te atit.

Por megjithese nuk e ka menduar ndonjehere veten si pjese e Parlamentit shqiptar, ai eshte i bindur qe mund te sjelle ndryshim dhe fryme te re.

“Nuk mendoj se jam perdorur politikisht. Mendoj se eshte nje shenje respekti per kontributin qe babai im ka dhene per PS per demokracine ne vend”, tregon 22 vjecari.

Shenje e ketij respekti, qe kapercen edhe ngjarjen e rende, eshte respekti qe ai dhe mbiemri i tij ngjallin tek bashkeqytetaret.

“Eshte djali i nje ish-deputeti te nderuar, me edukate e kulture dhe presim qe ai ta shtrije me tej ate qe la babai i tij ne Roskovec”, shprehet nje banor.

Duket se ne familjen Xhindi, ende nen pllaken e zise se ngjarjes se rende dhe ende pa fajtore zyrtare, nuk do t’i ndahen emocionet e politikes.

Jo thjesht per shkak te rrethanave, apo mbiemrit te Anduelit, kandidatit me te ri ne moshe per deputet ne zgjedhjet e 28 qershorit.

Top Channel