Itali, 142 mije te huaj rrezikojne vendet e punes

19/05/2009 16:15

Kete vit ne Itali, ku shqiptaret perbejne komunitetin me te madh te emigranteve, rreth 142 mije punetore te huaj rrezikojne te humbasin vendin e tyre te punes.

Lajmin e bejne te ditur institucionet e vendit fqinj, sipas te cilave aktualisht me ne rrezik jane 38 mije punetore te huaj, te cilet ashtu si dhe vendasit rrezikojne te mbeten te papune per shkak te krizes.

Sipas burimeve, shifra ne fjale mund te rritet gjate vitit 2009 dhe mund te arrije kuoten e 142 mije personave.

Burimet saktesojne me tej se kete vit ne Itali mund te punesohen 58 mije emigrante te huaj.

Top Channel