NBA, Orlando eleminon kampionet, Lakers ne finale

18/05/2009 15:15

Los Angeles Lakers nuk ka zhgenjyer ne takimin e shtate perballe Houston Rockets, duke siguruar finalen e Konferences se Perendimit (4-3).

Djemte e udhehequr nga Phil Jackson fituan 89-70 ne takimin e  zhvilluar ne “Staples Center” te Los Angeles. Shenuesi me i mire per vendasit ishte Pau Gasol me 21 pike, ndersa Kobe Bryant tregoi nje forme te dobet me vetem 14 pike.

Rezultati surprize vjen nga Bostoni ku vendasit jane eleminuar nga Orlando Magic ne ndeshjen e shtate. Kampionet ne fuqi te NBA nuk i kane bere dot balle miqve, te cilet triumfuan 101-82. Shenuesi me i mire per Magic ishte turku Hedo Turkoglu me 25 pike dhe 12 asiste. Finalet e konferencave jane; Lakers-Denver dhe Cleveland-Orlando.

Top Channel