Moto GP, Lorenco fiton ne France

17/05/2009 18:15

Spanjolli Horge Lorenco eshte fituesi i Cmimit te Madh te Frances per kategorine Moto GP.

22-vjecari i Yamahas ka dominuar nje gare te crregullt ku nje pjese e madhe e piloteve ndryshuan motoret per shkak te asfaltit te lagur.

Lorenco e kaloi vijen e finishin 17-sekonda perpara vendit te dyte qe ishte italiani i Kavasakit, Marko Melandri.

Vetem ne vendin e trete u rendit fituesi i pole position Daniel Pedrosa, i cili dueloi deri ne kthesat e fundit me shokun e tij te skuadres.

Nderkohe Valentino Rosi pasi nderroi i pari motorin dhe me daljen ne piste u rrezua duke humbur rivalet.

Me pas Doktori u fut disa here ne bokse duke e mbyllur ne vendin e 16-te kete gare.

Per Lorencon kjo ishte fitorja e dyte ne keto kater gara te zhvilluara ne kete sezon te kampionatit boteror te motociklizmit, por qe jane te mjaftueshme per ta ngjitur ate ne krye te klasifikimit per pilote ne kuoten e 66 pikeve, 1 me shume se Valentino Rosi.

Top Channel