Moto GP, shiu kushtezon provat ne Le Mans

15/05/2009 21:45

Moto GP zbret ne nje tjeter piste europiane pas Spanjes. Motoret me te shpejte ne bote kane zhvilluar provat e lira ne pisten e Le Mansit ne France ku nuk kane munguar reshjet e dendura te shiut.

Pas vendit te gjashte, kampioni i botes, Valentino Rossi flet me optimizem per kete gare. “E dime se jemi te shpejte edhe ne piste te lagur, por une preferoj te garoj ne piste te thate. Problemi eshte se ne Le Mans nuk e di asnjehere se cfare kohe do te jete”, shprehet “doktori”.

Vendin e pare e ka zene Andrea Dovizioso me Honda, duke lene pas australianin Casey Stoner si dhe Randy De Puniet. Vendi i peste per spanjollin Dani Pedrosa, ndersa piloti tjeter i skuderise Yamaha, Jorge Lorenzo regjistroi kohen e shtate me te mire.

Top Channel