Barcelona, gola dhe spektakel ne finalen e kupes

14/05/2009 15:15

Barcelona e arrin objektivin e pare te sezonit. Skuadra katalanase fitoi Kupen e Mbretit pas nje finaleje spektakolare me Atletikon e Bilbaos ne stadiumin “Mestalla” te Valencias.

Skuadra e Guardioles qe po zhvillon nje sezon fantastik nuk ka zhgenjyer as kete here duke dhuruar spektakel dhe gola ne kete ndeshje. Gjithsesi fillimi i takimit ishte i hidhur per katalanasit qe e gjeten veten shume shpejt ne disavantash, pasi Atletiko Bilbao shenoi me Torkjeres ne minuten e 10-te.

Barcelona nuk u shokua dhe brenda pjeses se pare vuri gjithcka ne ekujliber duke barazuar me Yaya Toure. Ne pjesen e dyte Barcelona u be me agresive dhe shume shpejt gjeti golin e avantazhit qe u shenua nga Lionel Messi.

Pas kesaj gjithcka u be me e lehte per kryesuesit e kampionatit qe shenuan edhe dy here te tjera, fillimisht me talentin Krkic dhe me pas me Xavi Hernandez qe shenoi nje supergol me nje goditje denimi. Me kete fitore Barcelona vendos nje rekord te ri persa i perket Kupes se Mbretit, pasi e fiton kete trofe per here te 25-te ne historine e saj.

Tashme katalanasit presin te festojne dhe titullin kampion ne Spanje ku kane zhvilluar nje sezon perfekt. Barcelona do te kete mundesine qe te luaj edhe finalen e Liges se Kampioneve ku perballe do te kete djajte e Manchester United.

Top Channel