F1, Button triumfon ne Spanje

10/05/2009 15:45

Jenson Button eshte fituesi i Cmimit te Madh te Spanjes ne Formula 1. Piloti i Brown ka triumfuar per te katerten here ne kete sezon duke lene pas shokun e tij te skuadres Rubens Barrichello dhe Mark Webber te Red Bull.

Kimi Raikkonen i Ferrarit e ka mbyllur kete gare pas 19 xhirosh, pasi makina e tij u ndal ne piste ne kohen qe ishte ne pozicionin e dhjete.

Ndersa “safety-car” eshte detyruar te futet ne piste pas nje incidenti me Toyota-n e Jarno Trullit.

Pas dites se sotme ne krye te klasifikimit te pergjithshem per pilotet jane Button me 41 pike, Barrichello me 27 dhe Vettel me 23 pike.

Nderkohe qe ne krye te klasifikimit per konstruktoret kryeson Brawn-Mercedes me 65 pike, RBR-Renault me 38.5 dhe Toyota me 26.5 pike.

Top Channel