Kupa e Italise, Lazio finalistja e pare

23/04/2009 00:15

Lazio eshte skuadra finaliste e pare e Kupes se Italise. Ekipi i Delio Rossit nuk ka falur as ne ndeshjen e dyte gjysmefinale Juventusin, duke fituar po me rezultatin 2-1.

Nje start i mire per Lazion e cila dominon pjesen e pare madje duke shenuar nje supergol. Eshte Zarate ai qe me golin e tij ne minuten e 37 coi Lazion te qete ne pushim te ndeshjes.

Me rifillimin e lojes, Juventus kerkon te reagoje, por eshte serish ai qe ndershkohet. Kete here eshte Kolarov ai qe mban autoresine e golit.

Gjuajtja e serbit u devijua edhe nga Grygera, gje e cila nuk i la asnje mundesi Bufonit te reagonte.

Edhe pse matematikisht ishte nje ndeshje e mbyllur, Juventus nuk demoralizohet dhe shenon me Del Pieron, nje gol qe vetem ndryshoi rezultatin dhe asgje tjeter.

Gjysmefinalja tjeter Inter-Sampdoria do te percaktoje dhe skuadren e dyte finaliste te kesaj kupe, qe do te zhvillohet me 13 maj ne stadiumin “Olimpico” te Romes.