Formula 1, Vettel triumfon ne cirkuitin e Shangait

19/04/2009 10:55

21 vjecari Sebastian Vettel mund te konsiderohet si pasardhesi i Michael Shcumaker, pasi ka dale fitues ne Cmimin e Madh te Shangait.

Gjermani, perfaqesues i skuderise “Red Bull”, ka zhvilluar nje gare te persosur pavaresisht shiut te rende, duke arritur kohen me te mire 1:57:43 dhe duke lene pas pretendentet e tjere.

Ne vend te dyte eshte renditur piloti tjeter i “Demit te Kuq”, Mark Webber, nderkohe qe fituesi i garave te para Janson Button me “Brawn Mercedes” ka zene vendin e trete.

Kampioni i botes ne fuqi, Luis Hamilton ka zene vetem vendin e gjashte, nderkohe qe skuderia “Ferrari” ka qene e pafat pasi piloti i saj Felipe Massa eshte terhequr nga gara ne xhiron e 20-te.

Top Channel