Afrika e Jugut, anulohet konferenca per paqen

24/03/2009 14:30

Nje konference paqeje me laureatet e cmimit Nobel, qe do te zhvillohej ne Afriken e Jugut, eshte anuluar, pas refuzimit te Pretorias per te pajisur me vize liderin shpirteror te tibetianeve, Dalai Lama.

Takimi i kesaj jave ne Johanesburg kishte lidhje me Kupen e botes se vitit 2010 ne Futboll. Moslejimi i Dalai Lama ka shkaktuar polemika, ndersa qeveria eshte akuzuar se po perulet ndaj presionit te Kines, qe kishte kundershtuar viziten ne Afriken e Jugut.

Peshkopi Desmond Tutu dhe ish presidenti afrikano-jugor FW de Klerk, hoqen dore nga pjesemarrja ne konference ne shenje proteste. Megjithate, zedhenesi i presidentit Thabo Masebe tha se per Dalai Lama nuk do te kete vize.

Ne konferencen, qe do te niste punimet te premten, do te diskutohej roli i futbollit ne luften kunder racizmit dhe ksenofobise.

Top Channel