Australi, vazhdojne kerkimet per viktimat e zjarrit

10/02/2009 11:00

Me shume se 181 vete kane humbur jeten nga zjarret ne juglindje te vendit, ndersa operacionet per gjetjen e trupave te tjere vazhdojne.

Flaket kane shkaterruar qytete te tera, kane ndikuar ne zhvendosjen e shume familjeve dhe kane djegur me se 300 mije hektare.

Kryeministri i Australise Kevin Rud ka premtuar se do te ndertoje cdo shkolle te vendit, te shkaterruar nga zjarret. Nje skuader speciale e policise eshte ngritur per te cuar perpara drejtesise zjarrevenesit, qe kryeministri i akuzoi per vrasje masive.

Rud tha perpara parlamentit se qytetaret e Viktorias nuk jane vetem ne kete tragjedi. Ata jane ende te alarmuar, pasi shume zjarre jane ende jashte kontrollit.  

Top Channel