Greqi, “Lufta revolucionare” sulmon me arme policine

03/02/2009 09:10

Policia greke njofton se nje stacion i saj policor ne lagjen Koridhalos ne Athine eshte sulmuar me arme zjarri automatike, kallashnikov dhe granata gjate mbremjes se kaluar.

Nga ky sulm nuk ka patur persona te demtuar, por vetem deme materiale per shkak te shperthimeve. Nderkohe, njoftohet se sulmi eshte marre persiper nga nje grup me emrin “lufta revolucionare”, grup qe cilesohet terrorist.

Policia greke ka nisur hetimet per kete ceshtje. Ne Greqi eshte e disata here qe pas tensionimit te situates dhe nisjes se protestave te dhunshme, qe perdoren edhe armet e zjarrit.

Pak dite me pare nje polic grek eshte qelluar me arme zjarri kallashnikov, duke marre plage te renda. Ndersa sulmet me granata dhe bomba molotov ndaj perfaqesive diplomatike, bankave apo selive te partive, tashme jane nje lajm i degjuar shpesh ne Greqi.

Top Channel