Lampeduza, proteste kunder qendres per emigrantet

24/01/2009 09:35

Mijera banore te Lampeduzes kane dale ne proteste kunder vendimit te ministrit te Brendshem, Roberto Maroni, per ngritjen e nje tjeter qendre pritjeje per emigrantet.

Ishulli i Lampeduzes ne jug te Italise eshte permendur shpesh ne kronika, si nje nder pikat ku zbarkojne emigrantet klandestine nga Afrika veriore.

Rreth 4 mije manifestues bllokuan nje autobus qe po transportonte nje grup prej 110 personash ne ish bazen Loran, ku eshte parashikuar te ngrihet qendra. Disa prej ekstrakomunitareve dolen nga qendra e pritjes dhe u bashkuan me turmat e njerezve, qe u perleshen me pas me forcat e rendit.

Nuk eshte lejuar as mberritja e makines se prefektit Mario Morcone. Sipas minsitrit te Brendshem, qendra per identifikimin dhe debimin e emigranteve eshte qe tani operative, pasi ne te jane derguar klandestinet e pare. “Kam kerkuar ne qeveri te mbaj klandestinet ne ishull dhe me pas t’i riatdhesoj”, ka thene ai.

Ne Lampeduza aktualisht ndodhen 1677 ekstrakomunitare, ndersa 150 te tille jane riatdhesuar vetem kete muaj. Disa ekstrakomunitare kane denoncuar se jane keqtrajtuar nga karabinieret, ndersa tentonin te largoheshin nga qendra. 

 

Top Channel