Kupa e Mbretit, Valencia e Barca ne cerekfinale

15/01/2009 15:15

Percaktohen skuadrat cerekfinaliste te Kupes se Mbretit ne Spanje. Ashtu sic ishte parashikuar, Barcelona nuk ka hasur asnje veshtiresi ndaj Atletico Madrid, pasi e ka barazuar ne ndeshjen e dyte.

Katalanasit shenuan dy here ne porten kundershtare me dyshen Bojan-Gudjohnsen, ndersa per miqte shenuan Sinama e Pongolle. Rezultati 2-2 nuk i pengoi djemte e Guardiola-s pasi ndeshjen e pare e fituan 3-1.

Veshtiresi te medha ka hasur Valencia ne fushen e saj kunder Racing Santander. 90 minuteshi perfundoi ne barazim 1-1, ashtu si ne takimin e pare, por ne kohen shtese galicianet realizuan edhe dy gola. Me te lehte e ka pasur edhe Sevilja qe mundi 3-0 Deportivo La Kounja-n. Ndeshja e pare ishte mbyllur po ne favor te andaluzianeve 2-1.

Katalanasve te Espanyol u ka mjaftuar nje gol ne minuten e 7-te nga Roman per te prere bileten e cerekfinaleve pasi ne ndeshjen e pare ne Poli Ejido ishin mundur 3-2. Pak pengesa ka hasur edhe Betis qe eleminoi modestet e Real Union fale nje goli ne minuten e 22-te nga Arzu, ndersa Gijon u mund 2-1 ne fushen e Valladollid, por fitorja 3-1 e para nje jave e lejon te vazhdoje ne kete kompeticion.

Skuadra tjeter e kualifikuar per ne cerekfinale eshte edhe Majorka qe largoi Almeiran, ndersa diten e sotme  Atletico Bilbao dhe Osasuna do diskutojhne bileten e fundit pasi ndeshja e pare perfundoi ne barazim 1-1.