Lajmi i fundit
Koronavirusi në Shqipëri/ 136 raste të reja, 6 humbje jete dhe 74 të shëruar në 24 orët e fundit

EC meeting, EU stands in solidarity with Albania

13/12/2019 18:27

The EU Ambassador to Albania, Luigi Soreca, published on Twitter the results of the European Council meeting held one day ago in solidarity with the earthquake victims.

“The European Union stands in solidarity with Albania in light of the recent earthquake. The European Council welcomes the Commission’s announcement to provide humanitarian assistance and to organise a donors’ conference”, Soreca wrote on Twitter.

Top Channel