Dy tërmete të fuqishëm sapo kanë rënë tani në Tiranë, lëkundja e parë ka qenë mjaft e fortë.

Akoma nuk dihet ku ka qenë epiqendra apo magnituda.

Epiqendra ka qenë në Hamalle të Durrësit. Magnituda 5.5.

Në Durrës njerëzit kanë filluar që të dalin nga shtëpitë edhe pse është shi.

Menjëherë pas tërmetit të pak minutave më parë që tronditi  vendin mbrëmjen e kësaj të marte, ka reaguar edhe ministria e Mbrojtjes.

Këta të fundit shpjegojnë se sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit tërmeti ishte me magnitudë 4.8 me thellësi 7 km.

Ndërkohë sipas IGJEUM epiqendra e këtij tërmeti ka qenë në veri të fshatit Bubq. Ministria e Mbrojtjes njofton se sipas komunikimeve me prefekturat, deri tani nuk raportohen dëme.

Po ashtu njoftohet se komunikimi po vijon nga AKMC, Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile.

 

 

Top Channel