Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët dhe me temperatura të larta që do shkojnë deri në 35 gradë celcius.

Sipas Meteoalb, temperaturat minimale do variojnë: në zonat malore nga 14ºC deri në 29ºC, në zonat e ulëta nga 20ºC në 33 ºC dhe në zonat bregdetare nga 24ºC në 35ºC.

Era do të fryej në drejtim veriperëndimor me forcë valëzimi deri në 3 ballë.

Nga dita e nesërme dhe në 3 fitët në vijim pritet një rënie temperaturash, por moti do të qëndrojë i kthejllët.

Në Kosovë moti do të jetë i kthjellët. Temperaturat do të kenë një zbritje të ndjeshme ku do sipas zonave variojnë: në zonat malore nga 9ºC deri në 26ºC dhe në zonat e ulëta nga 13ºC në 31ºC.

Në fotot e mëposhtme do të gjeni motin për qytetet kryesore të vendin dhe të botës:

FOTO GALERI
1/6

Top Channel