Zjarret i shpallin “luftë” Portugalisë. Flakët “masakrojnë” një shtet të tërë (Foto)

22/07/2019 08:13

“Rreth 1,800 zjarrfikës po përpiqen të përmbajnë  nën kontroll zjarret në Portugali qendrore që tashmë kanë plagosur 20 vetë, duke përfshirë tetë zjarrfikës”, thanë autoritetet sot.

“Zjarri shpërtheu të shtunën nëpër tri fronte në rrethin e Castelo Brancos, 125 milje në verilindje të Lisbonës”, tha Agjencia e Mbrojtjes Civile e Portugalisë.

Zjarrfikësit u mbështetën nga 19 avionë zjarrfikës dhe qindra automjete. Kjo është periudha e parë e madhe e zjarreve në Portugali këtë vit.

FOTO GALERI
1/20

Top Channel