New York, qyteti “mbret” i botes

27/04/2009 19:45

Kulla Eiffel eshte monumenti modern qe ka terhequr me shume vemendje nga turistet, pasi ndaj saj jane drejtuar me shume aparate fotografike se ne ndaj cdo mrekullie tjeter ne planet.

Nderkohe, Londra eshte qyteti me me shume monumente te pelqyera, pasi kryeqyteti i Anglise ka kater monumente te pelqyera si; Big Ben, Tate Modern, Trafalgar Square dhe London Eye ku vizitoret kane shkrepur shume foto.

Per sa i perket qytetit me te preferuar ne bote, vendin e pare e mban New York qe ka mposhtur konkurrencen e Londres, Los Angeles. San Francisco e Chikago. Kerkimi eshte bere nga Cornell University of Ithaca ku pergjegjesi i informatikes David J. Crandall ka analizuar 35 milione fotot e klikuara ne faqen Flickr. Ne kete faqe eshte publikuar nje numer i madh fotosh nga vizitoret qe kane rremuar ne cdo cep te globit.

Sipas te dhenave, New York dhe qytetet klasike ne Evrope nuk e kane shuar ende kureshtjen e turisteve, duke lene pas shume qytete aziatike apo amerikano-latine. Mes monumenteve me te vizituar ne New York eshte “Fifth avenue” qe ia kalon edhe “Statujes se Lirise”. Per sa i perket qendrave te vogla, qyteti indian i Agras, Taxh Mahali, Dubrovniku dhe disa qyteza te tjera, kryesojne listen.

Top Channel