Bisedimet teknike, Zannier takon Sejdiun e Thacin

05/02/2009 10:25

Shefi i UNMIK-ut ne Kosove, Lamberto Zannier do te takohet sot me presidentin Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaci.

Ne takim do te flitet per bisedimet e mundshme teknike me Serbine. Kreret kosovare jane shprehur se mund te bisedojne vetem si dy shtete te pavarura dhe jo per ceshtje qe i takojne sovranitetit te Kosoves.

Qendrimet per planin gjashtepikesh te sekretarit te pergjithshem te Kombeve te Bashkuara, Ban Ki Moon jane te ndryshme. Beogradi kerkon ta zbatoje planin, nderkohe qe Prishtina eshte deklaruar kunder.

Top Channel