Izraeli: Obama nuk do dialogoje me Hamasin

23/01/2009 12:45

Izraeli beson se presidenti amerikan Obama nuk do te vendose kontakte me Hamasin, ashtu si ka vepruar edhe administrata paraardhese e Bushit.

Nje keshilltar i kryeministrit Ehud Olmert tha se dialogu me Hamasin para se gjithash eshte problem palestinez. Nje dite me pare presidenti Obama zhvilloi nje telefonate me Olmert, por nuk dihet nese ai e ka perjashtuar dialogun me Hamasin.

“Nese komuniteti nderkombetar do dialogoje me Hamasin, roli i ndermjetesuesve bie”, tha keshilltari. Sipas tij, behet fjale per nje lufte mes te moderuarve dhe ekstremisteve ne rajon.  

Top Channel