Kosova, perforcim te marredhenieve me Kroacine

14/01/2009 15:35

Kosova dhe Kroacia kane pasur te njejtin fat ne dekaden e fundit te shekullit XX dhe tani do te shikojne perpara drejt intensifikimit te marredhenieve dhe anetaresimit ne NATO e BE.

Ka qene ky konkluzioni ne te cilin kane arritur presidenti kosovar Fatmir Sejdiu dhe ambasadori i pare kroat ne Prishtine, Zlatko Kramaric.

“Kroacia dhe Kosova kane perjetuar fate te njejta per shkak te te njejtit agresor, por tashme eshte mire qe ate periudhe ta lene mbrapa dhe te shohin drejt integrimit”, ka deklaruar Sejdiu.

Ndersa ambasadori kroat, nga ana e tij mbeshteti deklaraten e presidentit Sejdiu dhe shprehu angazhimin e plote te Zagrebit qe marredheniet mes dy vendeve te forcohen me shume.

 

Top Channel