Aeroporti Malpensa do të riemërohet “Silvio Berlusconi”, në nder të ish-kryeministrit/ Vendimi zemëron një grup italianësh

08/07/2024 22:28

Malpensa, aeroporti më i madh i Milanos dhe i dyti më i ngarkuar në Itali, do të riemërohet sipas ish-kryeministrit të ndjerë të vendit, Silvio Berlusconi.

Matteo Salvini, zëvendëskryeministri i Italisë dhe ministri i infrastrukturës dhe transportit, njoftoi ndryshimin në mediat sociale të premten, duke shkruar: “Lajm i mirë: aeroporti Malpensa i Milanos do të emërohet  Silvio Berlusconit”.

Sipas Salvinit, zyrtarë nga rajoni i Lombardisë, ku ndodhet aeroporti, bënë një kërkesë për ta riemërtuar atë një vit më parë. Të premten, bordi i drejtorëve të Autoritetit Kombëtar të Aviacionit Civil të vendit e miratoi atë.
“Vendimi përfundimtar i takon ministrit të infrastrukturës dhe transportit dhe unë jam gati të vendos firmën time përfundimtare, me krenari dhe emocion, në kujtim të mikut tim Silvio, një sipërmarrës i madh, një milanez i madh dhe një italian i madh”, tha Salvini. . “Ai është gjithmonë me ne.”

Është e paqartë se kur Malpensa, e cila ofron fluturime në 180 destinacione në 77 vende, do të riemërtohet zyrtarisht. CNN ka kontaktuar me MilanAirports, kompania që zotëron Malpensa, për koment.

Ai u zgjodh tre herë kryeministër dhe shërbeu për gjithsej nëntë vjet, më shumë se kushdo që nga diktatori fashist Benito Musolini.

Një figurë kontroverse e krahut të djathtë, Berlusconi u paraqit në gjykatë disa herë gjatë karrierës së tij. Ai u gjykua me akuza që varionin nga evazioni fiskal dhe ryshfet, deri te korrupsioni dhe seksi me një prostitutë të mitur. Por vetëm një rast ngeci – një dënim i vitit 2012 për evazion fiskal në një marrëveshje që përfshin të drejtat televizive.

Vendimi për të riemërtuar aeroportin për nder të tij ka hasur në zemërimin e disa italianëve.

Pierfrancesco Majorino, kreu i Partisë Demokratike të Këshillit të Lombardisë, e quajti vendimin “thellësisht të gabuar”.

Në vend të kësaj, Majorino sugjeroi riemërtimin e aeroportit me emrin Luca Attanasio , ambasadori i Italisë në Republikën Demokratike të Kongos, i cili u vra në Goma në vitin 2021.

“Attanasio nuk e ndau vendin tonë”, tha Majorino. “Ai ishte një shërbëtor i shtetit dhe një qytetar i jashtëzakonshëm i Lombardisë që solli pjesën më të mirë të Italisë në botë. Ai që dëshiron më shumë paqe dhe drejtësi.”

Top Channel