Drejt dështimit plani 32 miliardësh për ‘zhvendosjen e kryeqytetit’ indonezian (fotot)

21/06/2024 16:24

Kryeqyteti Indonezisë Xhakarta është një nga vendbanimet më të vjetra njerëzore në botë dhe strehon më shumë se 10 milionë njerëz.

Ai është gjithashtu nga një vendet e populluara më dendësisht në botë por sipas zyrtarëve është ‘duke u zhytur në tokë’ prej paqëndrueshmërisë së tokës kënetore.

Prandaj ata kishin sugjeruar të ndërtonin një kryeqytet të ri për vendin, duke e zhvendosur atë në Nusantara, metropoli i ri rreth 1000 km në veri të Xhakarta, shkruan rrjeti britanik Metro.co.uk

Plani për zhvendosjen e kryeqytetit në Nusantara ishte pjesë e investimit rreth 32 miliardë dollarë nga qeveria indoneziane, për vendndodhjen e re në xhunglën e Kalimantan në ishullin tropikal të Borneo.

Tre të katërtat e ishullit janë pjesë e territorit indonezian dhe pjesa tjetër është e ndarë mes Malajzisë e Brunei, shtuan Metro.

Presidenti indonezian Joko Widodo, njoftoi planin në 2017 dhe e ratifikoi dy vjet më vonë por kritikët thanë se është tepër i nxituar jashtë kontaktit me realitetin.

Qendra e re Nusantara pritet të shtrihet në më shumë se 1000 km katrorë dhe është e rrethuar me kodra e pyje, si dhe bregdet natyral.

Ndërtimi i tij ka nisur prej vitit 2022, me hapjen e rrugëve.

Arkitektët thonë se kërkojnë të kombinojnë infrastrukturën moderne me ambjentin natyror por ekspertët kanë ngritur kritika për shkatërrimin e ambjentit natyral me kullat të larta e teknologji valësh elektromagnetike.

Megjithëse plani për Nusantara është ambicioz dhe zyrtarët po kërkojnë investitorë të huaj, nuk ka siguri për vazhdimin e tij prej kostove te larta dhe pasojave shkatërrimtare për komunitetet indigjene të vendit.

Shumë vendas janë urdhëruar të largohen nga shtëpitë e tyre dhe peshkatarët po nxiten të largohen nga bregdeti.

Yati, anëtar i komunitetit indigjen Balik tha më herët për rrjetin The Guardian: “Kjo na bën te ndjehemi larg vendit tonë dhe familjeve tona”.

FOTO GALERI
1/5
Kryeqyteti Indonezisë Xhakarta është një nga vendbanimet më të vjetra njerëzore në botë dhe strehon më shumë se 10 milionë njerëz.

Top Channel