“Nga aeroporti marr!” Zbardhen përgjimet si trafikantët bashkëpunonin me policinë kufitare për kalimin e emigrantëve: Është brenda shoferi, thuaji të afrohet te…

14/04/2024 14:23

Një grup kriminal që trafikonin shtetas të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit është shkatërruar, duke rënë në pranga dhjetëra persona, mes tyre oficerë policisë.

Sipas dosjes së siguruar nga Anila Hoxha për Top Channel, dyshohet se në gjashtë muaj hynë në Shqipëri 260 shtetas të huaj, duke ndjekur linjën ajrore Dubai – Rinas, dhe më pas shpërndaheshin për të kaluar kufirin e gjelbër, të ndihmuar nga trafikantë.

Pjesë e përgjimeve është një bisedë mes të arrestuarve Antonio Specchio, nga Italia, banues në Vlorë me dhe Endrit Imailaj, nga Fieri me një punonjës së policisë kufitare të Rinasit, i paidentifikuar nga policia, për shtetasit e huaj në Rinas.

Pjesë nga përgjimet/ Data dhe ora e bisedës: 20-09-2023 13:36:12

Nga: 3556******25 – punonjës i policisë së Komisariatit të Policisë Rinas, i paidentifikuar nga policia.

Për: 3556******79- Antonio Specchio.

A Antonio Specchio /  Y – Punonjës policie

Y: Alo, pronto

R: Si jeni?

Y: Mire

X: Punonjsi i policise nga aeroporti marr

Y: Po, tani do merrja shofer

X: ke ndonje ktu per?

Y: po po tani direkt

X: Per sa vjen?

Pjesë nga përgjimet/  Në orën 13:39:38.

Nga: 3556*****26 – ky numër celular dyshohet se posedohet nga shtetasi Endrit Ismailaj – Y

Për: 3556******79 – ky numër celular posedohet nga shtetasi Antonio Specchio – X

Y: Cao Antonio

X: Cao

Y: Me, me mora policia de, de Tirana

Y: Po po ktu eshte ai djali brenda shoferi eshte futur brenda,

X: Okej

Y: Eshte e sigurte qe eshte brenda kan dergu shoferin

X: Okej

Y: Hajde, cao

X: Cao, cao

Pjesë nga përgjimet/ Në orën 13:39:57.

Nga: 3556******25 – punonjës i policisë së Komisariatit të Policsë Rinas – X

Për: 3556*****79 – Antonio Specchio- Y

Y: Alo

X: Alo

Y: Po

X:  Per kto shtetasit bangladeshi ke ardh tu i prit ktu ‘aerport ti?

X: …

X: Si?

Y: … Shofer

X: S’kuptova

Y: Është brenda shoferi është brenda

X: Është brenda shoferi thuj t’afrohet te sekjuriti

Y: mendoj që tani do vij, mere unë tani në telefon tani që janë brenda n’aeroport

X: Mirë

Y: hajd

Top Channel