Italia thërret takimin e G7 pas sulmit të Iranit kundër Izraelit

14/04/2024 15:29

Presidenca italiane e G7 ka thirrur një takim të dielën “për të diskutuar sulmin e Iranit kundër Izraelit”, sipas një deklarate të shkurtër në faqen zyrtare të presidencës së G7 të Italisë.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha gjithashtu të dielën se presidenca italiane e G7 ka organizuar “një konferencë në nivel liderësh për këtë pasdite”.

“Qeveria italiane përsërit dënimin e saj për sulmet iraniane kundër Izraelit”, tha Meloni në një postim në mediat sociale. “Ne shprehim shqetësim të fortë për destabilizimin e mëtejshëm të rajonit dhe vazhdojmë të punojmë për ta shmangur atë.”

Top Channel